Asya Katılım Bankası Bank Asya Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numaraları

Asya Katılım Bankası Bank Asya Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numaraları

444 ASYA  2792

AsyaBank

444 ASYA Mutlu Müşteri Hattı’nı arayarak Müşteri Memnuniyeti Yetkilimize bağlanabilirsiniz.

* Mutlu Müşteri Hattı’nı harf-rakam eşlemesi olmayan telefonlardan aramak için, 444′ün ardından “ASYA” yerine 2792′yi tuşlayınız.

 

Asya Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü

Adres : Saray Mah. Dr.Adnan Büyükdeniz Cd. No.10 34768
Ümraniye / İSTANBUL
Tel : 90 (216) 633 50 00 Pbx
Fax : 90 (216) 633 50 50
S.W.I.F.T : ASYATRIS
Öneri, İstek, Şikayet ve Memnuniyetlerinizi lütfen bizimle paylaşınız.

İletişim Formu‘nu doldurarak e-mail gönderebilirsiniz.

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. Türkiye’nin altıncı özel finans kurumu olarak 24 Ekim 1996 tarihinde, Altunizade’ deki Merkez Şubesi ile faaliyetlerine başlamış ve 20.12.2005 tarihinde “Asya Finans Kurumu Anonim Şirket”i olan şirket unvanı “Asya Katılım Bankası Anonim Şirketi” olarak değiştirilmiştir.

Kuruluş sermayesi 2 milyon TL, mevcut ödenmiş sermayesi 900 milyon TL olan Bankamızın, tabana yayılmış yerli sermayeye dayanan, çok ortaklı bir yapısı vardır.

Faizsiz bankacılığın gereklerine uyarak üretime destek olmayı kuruluş prensibi olarak kabul eden Bank Asya’nın temel amacı; müşteri odaklı hizmet anlayışından hareketle, teknolojinin getirdiği en son imkanları kullanarak, faizsiz finans sistemini daha geniş kitlelere ulaştırabilmektir. Bu doğrultuda şube sayımız Erbil ve Gezici şubelerimizle birlikte Mayıs 2013 tarihi itibarıyla 269 şube ve yurt içinde 1, yurt dışında 1000 muhabir banka ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip ilk katılım bankası olan Bank Asya; bireysel, ticari ve kurumsal bankacılık alanlarında müşterilerinin her türlü ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak ürün yelpazesi ve yapılanması ile faaliyet göstermektedir. Bank Asya, geleneksel dağıtım kanalları olan şubelerinin dışında İnternet Şubesi, Alo Asya Telefon Bankacılığı, ATM ve POS terminalleri ile bankacılık hizmetlerini kesintisiz, hızlı ve etkin bir şekilde sunmayı hedeflemektedir.

Bank Asya, şu iki temel yaklaşımı kendi gelişiminin ve hedeflediği pazar payına ulaşabilmesinin bir gereği olarak kabul etmekte ve bunun için çaba sarf etmektedir:

Faizsiz bankacılık ürünlerini geliştirerek, bu konuda yeni türev ürünler ortaya koymak.
Bankacılıkta etkin bir biçimde kullanılmakta olan ürünlerin faizsiz bankacılık sistemine adaptasyonunu sağlamak.
Bank Asya, çalışma prensiplerini, misyonunu ve vizyonunu çalışanlarının geniş katılımıyla belirleyerek, paylaşmanın ve başarıya olan inancın bir ürünü olarak kurum kültürünün unsurları haline getirmiştir.

bank asya müşteri hizmetlerine bağlanma,bank asya internet şubesi,,bank asya müşteri hizmetleri no,bank asya müşteri hizmetleri 444,bank asya müşteri hizmetleri bağlanma,bank asya müşteri numarası öğrenme